Mazdaclub
Мазда Клуб Главная
24.08.2019 г.
 
 
Начальник Департаменту ДАІ МВС України коментує зміни до закону
Рейтинг: / 297
ХудшаяЛучшая 
 С понедельника всех водителей на украинских дорогах ждут кардинальные изменения: вступают в силу Принятые недавно парламентом изменения «К некоторые Законодательные акты Относительно совершенствования регулирования отношений в сфере обеспечения безопасности дорожного движения». Поэтому уже с начала новой недели каждый водитель сможет на собственном кошельке почувствовать действенность поправок , Которые существенно увеличивают штрафы за нарушение Правил дорожного движения и на которые возлагают большие надежды в самом департаменте ГАИ. Еще бы: смертность на украинских автодорогах превышает средний европейский показатель в 3,5 раза. Однако сейчас в нашем государстве к европейским приблизились только штрафы. С остальными, то есть техническим обеспечением и пригодности Получить взятки сотрудником Госавтоинспекции, дела неоднозначны. Начальник Департамента ГАИ МВД Украины Сергей Коломиец категорического мнения: повышение штрафов крайне необходимо, а вводит более строгие взыскания следовало бы Значительно раньше.
Про неминучість нових штрафів і боротьбу з хабарництвом

— Сергію Геннадійовичу, то наскільки зміни до закону вдосконалили сам закон?

— Після прийнятих змін закон став збалансований. Адже тепер покарання накладатиметься безпосередньо в момент порушення Правил дорожнього руху (ПДР). А розміри штрафів принаймні відповідають розмірам суспільної небезпеки, яку спричиняють на дорогах окремі автомобілісти. Раніше від здійснення порушення і до стягнення штрафу, визначеного судом, минало багато часу. Та й ухвали судів виконувалися далеко не завжди.

— Тобто тепер платитимуть усі?

— Звичайно, бо механізм покарання став значно простішим, але ефективнішим. Безпосередньо на місці зупинки транспортного засобу порушника інспектор виписує постанову, в якій вказує зафіксоване порушення і суму штрафу. Приміром, проїхав на «червоне» світло — штраф 510 гривень. Водій, звісно ж, може оскаржити це рішення у суді. Але, якщо не зробить цього, мусить заплатити.

— Упродовж якого часу можна оскаржити «вердикт», винесений інспектором?

— Протягом десяти днів. Не встиг — маєш ще п’ять діб, аби заплатити штраф. Не зробив і цього, заплатиш удвічі більше — 1020 гривень. Більше того, контролювати процес сплати штрафу не потрібно: якщо водій не виконає припис інспектора, але й не оскаржить його в суді, то вже під час наступного проходження техогляду чи якихось інших «форс–мажорів», скажімо, втрата посвідчення водія і поновлення документа, доведеться сплатити подвійне стягнення. У Перехідних положеннях змін до закону України, про який говоримо, йдеться про ще одну норму закону, яка вступає в дію дещо пізніше: з 1 січня наступного року запроваджується стягнення подвійної ставки штрафу за порушення ПДР у разі його несплати в невстановлений термін. А з часом інспектори виявлятимуть порушника, котрий не сплатив, не чекаючи, доки він звернеться у Державтоінспекцію. З 1 січня вступає в дію норма вже згаданого закону, якою запроваджуватиметься нарахування штрафних балів. Тобто кожне порушення каратиметься контрольованіше і жорсткіше. Окрім того, незабаром Державтоінспекція матиме на озброєнні комп’ютерну централізовану базу даних, за допомогою якої дорожній патруль матиме про порушника оперативну інформацію. Пропозиції виділити кошти на це направлені уряду.

— Чи є гарантія, що інспектор чинить справедливо? Чи не обернуться ці зміни зростанням хабарництва на дорогах?

— Державтоінспекція має відео– і фотоапаратуру, за допомогою якої фіксуватиме факт накладення штрафу. Вестиметься і ручна фотофіксація порушення. Прилад фотографуватиме номер авто, яке порушує ПДР, і знімок відправлятимуть власнику.

— А скільки таких приладів нині має ДАІ?


— 98 по Україні і до десятка в Києві. До кінця року плануємо придбати ще 350. Це відеоапаратура, призначена як для ручної фіксації, так і для «стаціонару», тобто фіксуватиме події на дорозі в автоматичному режимі й без присутності інспектора ДАІ. Утім закон не зазначає, що відео– чи фотофіксація мають здійснюватися обов’язково. Це може бути і зупинка авто для перевірки документів...

— Скільки всього потрібно відеокамер, аби охопити територію України?

— Усього — більше 1400, які плануємо придбати вже до кінця наступного року. Але не йдеться про масове встановлення відеоспостереження. Майже півтора тисячами відеокамер обладнають автомобілі державтоінспекції. Це досить дороге обладнання, яке зможе вести відеозйомку спереду, ззаду і збоку, а також всередині постового автомобіля, де інспектор виписуватиме постанову про порушення. За пошкодження ж апаратури ми притягатимемо до відповідальності.

— До кінця 2009 року ще далеко. А зміни до закону вступають у дію вже в понеділок. Чи не здається вам, що закон дещо випередив розв’язання необхідних технічних проблем?

Ні, бо торік у ДТП уже загинуло 2000 людей. А у 2008 році, завдяки тому, що ми діяли значно жорсткіше і позбавили права керування автомобілем разом із суддями не 26 тисяч, а 150 тисяч водіїв, зуміли зберегти життя близько 1300 людей. То, виходить, ці зміни слід було впроваджувати ще раніше! І якщо через різні сумніви хтось хотів би позбавити правоохоронців змоги боротися за зменшення кількості загиблих на дорогах, то це одна справа. Але якщо ми хочемо навести порядок, то жорсткі Правила дорожнього року мали ввести вже давно!

Про заборонені за кермом ліки, покарання для пішоходів і конфіскацію авто

— Яким чином інспектор визначатиме точну суму штрафу? Якщо це раніше робили суди, то з прийняттям поправок ці функції фактично перебирають на себе співробітники Державтоінспекції...

— Звісно, є момент, що, приміром, за проїзд на заборонний сигнал світлофора законом передбачений штраф від 425 до 850 гривень. Ми просили не робити так звану «вилку», але Верховна Рада наполягла, що структура кодексу побудована на принципі «від» і «до». Звичайно, ми контролюватимемо кожен випадок. І якщо інспектор накладе на водія «Мерседеса» мінімальний штраф, звісно ж, він нестиме відповідальність. Так само, якщо випише максимальний штраф водієві «Москвича».

— Гаразд, передбачається також штраф від 510 до 850 гривень за забруднення навколишнього середовища. І в цьому випадку, чи забрюднює те чи інше авто екологію, визначатиме інспектор?

— Не на власний розсуд, а грунтуючись на даних спецприладів. Адже неприємно їхати за автобусом, який «димить»...

— Але ж не завжди винен водій державного автобуса, що йому не дають кошти на ремонт. Як і власник автівки, який паркує її на забороненому місці через те, що немає паркувальних майданчиків...

— А ви запитайте в «Київпарксервісі», який фактично є власником столичних доріг і повинен витрачати податок з водіїв у тому числі й на розбудову паркінгів, скільки в нас є платних стоянок. Забезпечити місцем для стоянки водія є безпосереднім обов’язком комунальних служб. А, приміром, у столиці влада воліє витрачати гроші на будівництво багатоповерхівок замість паркувальних майданчиків. Хоча в усіх розвинених європейських державах паркувальні майданчики є не тягарем, а нормальним бізнесом, який фактично не тягне жодних витрат, бо не потребує опалення чи догляду, а гроші із заїздом клієнта «капають» щохвилини.

— У змінах до закону ідеться, що, крім алкоголю і наркотичних речовин, штраф накладатимуть і за вживання за кермом препаратів, які знижують увагу і реакцію водія. Ви можете назвати перелік «заборонених» ліків?

— У законі сказано: ті, які зменшують реакцію і увагу.

— Але це надто «розмите» поняття! Як інспектор визначатиме, чи приймала людина ліки?

— Якщо в нього є сумнів, що людина неадекватна, він направляє її на аналізи в медичний заклад. Наразі ми працюємо над тим, аби міліціонер міг зробити аналіз безпосередньо на місці зупинки авто — методом «експрес–аналізу»...

— А якщо інспектор помилився зі своїми підозрами і людина не вживала жодних препаратів? Усе ж таки йдеться про втрату нею часу, можливо, і робочого...

— Правоохоронні органи мають право затримувати до з’ясування обставин на три години.

— Так само чинитимуть і з пішоходами, які перейшли дорогу в невстановленому місці?

— За це передбачено штраф 85 гривень. Та якщо до водіїв ми можемо застосувати санкції автоматично, приміром, під час техогляду, то щодо пішоходів такого механізму наразі немає. Тому при накопиченні порушень подаватимемо на них до суду.

— Тобто кожне порушення кудись записуватимуть?

— Усі такі порушення автоматично фіксуються.

— До речі, у змінах до закону також записана норма — штраф або конфіскація посвідчення водія. У яких випадках права все ж забиратимуть?

— Є чітко виписаних шість випадків: при повторному затриманні несправного авто; керуванні у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також у разі відмови від огляду; створення аварійної обстановки; невиконання вимог працівника міліції про зупинку; порушення правил проїзду залізничних переїздів, що призвело до створення аварійної ситуації або порушення ПДР і спричинило пошкодження транспортного засобу, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. В решті випадків накладається лише штраф. Та коли дійде до вилучення посвідчення, то все буде жорстко. Водій випив за кермом, але поводиться культурно? Тоді інспектор просто забере посвідчення водія і направить його в суд, який вирішуватиме, коли повертати власнику документ і як покарати. Але у випадку, якщо «хмільний» водій поводитиметься некоректно, співробітник Державтоінспекції тепер, згідно з прийнятими змінами, може одразу доправити такого порушника до суду, а суддя має право одразу ухвалити постанову про затримання на десять діб.

— А коли починає діяти норма закону про оплатне вилучення автомобіля?

— Тільки у двох випадках: за вживання алкоголю за кермом вдруге інспектор може вилучити транспортний засіб, а може, й обмежитися штрафом. Але, якщо впродовж року водія спіймають «під мухою» втретє, автомобіль вилучається в обов’язковому порядку. Далі державні експерти оцінюють його, реалізують, вираховують із суми судові витрати, а решту віддають власнику.

— Але це прямий шлях до ще більших зловживань, адже відомо, що держава ніколи не оцінює за ринковою вартістю! Тим паче, якщо з аукціону за заниженою, державною ціною, його продаватимуть, не виключено, «своїм» людям...

— Ми не маємо повноважень оцінювати, тому ці питання не до Державтоінспекції. Продаватиме винятково держава, хоча нині й думаємо просити, аби залишали хоча б частину конфіскованих авто, які придатні для патрулювання доріг, на службі нашого відомства. Але хочу вкотре наголосити: після першого випадку автомобіль ніхто не забиратиме, після другого — подумаємо, але якщо ви сіли за кермо в стані алкогольного сп’яніння втретє, то це цілком нормальне покарання! Тим паче, що після третього разу водночас із вилученням авто «арештовують» на 10 років і посвідчення водія. То навіщо йому машина? І я гарантую, що вилучення відбуватиметься тільки на законних підставах і цілком справедливо. А яка доля автомобіля буде надалі — нехай вирішує суд і відповідні державні структури, до яких ми не маємо жодного стосунку.

— А якщо авто взято у кредит? А таких у нас сьогодні достатньо...

— Очевидно, вилучені на аукціоні кошти віддадуть банку. Можливо, дещо покриватиме страхова компанія. Але виробити правовий механізм, який регулюватиме такі питання, — завдання виконавчої служби Міністерства юстиції.
Про старе і незабуте

— Сергію Геннадійовичу, давайте трохи повернемося до нашумілого свого часу конфлікту між колишнім заступником начальника «Кобри» Олексієм Кожею та екс–спікером Арсенієм Яценюком. Що тоді все ж таки сталося? Чи був «середній палець»?

— Я не можу відповісти, оскільки не бачив інциденту на власні очі. Є рішення суду, в якому сказано, що Кожа винний. Є рішення керівництва МВС, яким він звільнений не за порушення ПДР, а за те, що, будучи посадовою особою, тиснув на підлеглих і вимагав давати неправдиві свідчення. Є пояснювальні записки, де чітко вказується, як Кожа вимагав сказати, що за кермом перебував не він, а це вже — посадовий злочин. Пізніше кримінальну справу порушила прокуратура.

— Тоді Президент вимагав від міністра внутрішніх справ і вашого звільнення...

— Можливо, спершу Президент просто не знав ситуації до кінця. Але після того, як я на півтора місяця був відсторонений від виконання обов’язків, службова перевірка довела: я не прикривав Кожу, а навпаки, хотів звільнити його значно раніше. Очевидно, дезінформація про мене базувалася на тому, що доручив цю справу одному зі своїх заступників. Він, власне, і «покривав» вчинок заступника спецпідрозділу «Кобра». Щойно я дізнався про це, через кілька годин з органів внутрішніх справ був звільнений не лише Кожа, а й мій заступник. Тобто я найпершим був зацікавлений, аби правду почула вся країна і, в першу чергу, глава держави.

— Тобто сьогодні можете твердо сказати, що в «органах» Олексій Кожа не працює?

— Я не відслідковував його подальшу долю, але можу запевнити, що в лавах ДАІ його немає.

ТИМ ЧАСОМ...

Монолог «сержанта Петренка»

«Якщо вони такі розумні, звільнюся, і нехай на дорогах стоять ті, хто з високих кабінетів думає, що нам, даішникам, легко живеться», — цією думкою мій знайомий, який працює у столичному полку державтоінспекції, живе уже не перший місяць. Поспілкувавшись тривалий час із, назвемо його, Тарасом, думки про роботу «міліціонерів із палками» виникали суперечливі. Але, врешті–решт, висновку дійшов одного: даішники брали, беруть і ще побачимо, чи нові зміни до закону не призведуть до того, що братимуть більше. «Хлопці з жезлами» хочуть жити, як і усі! Себто нормально жити. Але, щоб мати це благополучне життя, доводиться вибирати між ним і повагою до себе з боку водіїв. «Думаєш, мені приємно брати двадцятку? Чи не соромно? Але, щоб здати зброю після зміни, маю дати тому, хто її прийме, дві гривні — «закон казарми», — розповідає Тарас.

Востаннє фразу про звільнення «у випадку чого» я чув від нього після ухвалення парламентом змін до ПДР. «Що доброго в підвищенні штрафів? — розмірковує Тарас. — Тепер напустять на нас увебешників (Управління внутрішньої безпеки. — Авт.) — і спробуй проживи на 1700 гривень зарплати, коли після служби ще й «свої» вимагають ділитися». Зрозуміти мого знайомого можна. Адже на підвищення зарплатні поки годі й розраховувати. Більше того, каже він, коли керівництво Державтоінспекції виступило з ініціативою придбати кожному постовому по диктофону, щоб фіксувати розмову з порушником на дорозі й уникнути звинувачень у вимаганні хабарів, один із київських начальників «по–доброму» запропонував усьому особистому складу написати клопотання на... річну матеріальну допомогу. «Каже нам: диктофони сказали придбати, а грошей немає. Тож чекаю на столі від вас заяви на отримання річної матеріальної допомоги. А за рахунок виділених коштів і купимо обладнання», — злиться Тарас.

Почуття рядового даішника зрозуміти можна. Бо і тієї невеликої допомоги, на яку він не писав заяву цілий рік, розраховуючи отримати під Новий рік, тепер не побачить. Втім, очевидно, як і самих записуючих пристроїв — їх даішники не отримали й до сьогодні. «Після армії спеціально навчався, щоб здобути вищу освіту й отримати звання офіцера. Може, і якусь квартиру б отримав. Де там! Кажуть, вакансій немає. Відтак і в «молодших сержантах» ходжу другий рік. А закон, до речі, гарантує після вищої освіти принаймні «молодшого лейтенанта»! Але навіть для отримання визначених законодавством норм треба мати «знайомих», справедливо нарікає товариш.

І відповісти йому нічого. Як і Тарасу нічого сказати вищому начальству полку, де щодня доводиться платити не лише «мзду» за здачу після служби табельної зброї, а й «відраховувати» після робочого дня хоч сотню гривень тим, хто сидить у кабінеті й не має змоги заробити на дорозі. «Про яку боротьбу з хабарництвом ти говориш?! Нам на шикуванні сказали чітко: хлопці, беріть, але якщо спіймають — «вигрібатимете» самі. І це кажуть ті люди, які кричать, що борються з хабарництвом! Та була б у мене зарплата тисячу доларів, повір, ніхто б не брав».

Кілька місяців спілкування з Тарасом зробили мене менш вороже налаштованим до отримання ним на дорозі «двадцятки», до інколи упередженого ставлення до водіїв з метою скласти протокол, бо «начальство після служби вимагає не якісної роботи, а не менше семи запротокольованих порушень», до своєрідного «змагання» між колегами–даішниками в кінці робочого дня на тему «хто більше нині взяв» тощо.

Добрі ініціативи, в кращому випадку, добрі для їхніх ідейників. А «низам» революції не потрібні, бо навіть хабар на дорозі вже й ніхто хабарем не вважає, а так — підзаробітком до зарплати. «Зупинив колись Савіка Шустера — його авто не мало відмітки про проходження техогляду. Коли побачив відомого ведучого, кажу: їдьте. Так він мені буквально запхав 100 гривень, мовляв, ну я ж порушив правила. Уже навіть іноземці вважають це нормальною практикою — ось до чого нас довели!» — розповідає Тарас.

«Тепер і брати боятимуться, і не брати не зможуть. У нас ще місяць тому зміни до правил не вступили в силу, а на «гарячу лінію» надійшли десятки скарг — колеги вирішили не чекати, поки нові правила почнуть діяти, і почали забирати посвідчення водія, чого не мали права робити... Не заздрю тим, хто порушуватиме після 17 листопада. Як до нас керівництво, так ми до людей! Бо я теж хочу їсти хліб з маслом, я теж насамперед людина, а вже потім — співробітник ДАІ», — розпачливо кинув на прощання декілька днів тому Тарас, виїжджаючи зі старим жезлом і потертим, ношеним поясом, який йому нещодавно презентували як новий на «точку» патрулювання.

 Україна Молода
 

Добавить комментарий

У Вас недостаточно прав для добавления комментариев.
Возможно, вам необходимо зарегистрироваться на сайте.

« Пред.   След. »
 
Сейчас на форуме
моторное масло
22.08.19 15:41 | serjjjjj

Продам трактор
22.08.19 10:45 | mastermtz

я покидаю вас, друзья мои...
22.08.19 10:43 | mastermtz

"Bilstein B14 PSS" - Б/У
21.08.19 10:59 | Totorojnr

Посмотрел фильм...
20.08.19 23:35 | vetsvet

Жалоба от vetsvet на сообщение
20.08.19 17:05 | SergDzh

Не собраться ли нам на маздовочку ?
19.08.19 23:37 | Kind_spirit

Все о Mazda Xedos 9
18.08.19 20:02 | Sashko_bc

Расход на Mazda CX9 2019 года
16.08.19 15:00 | Seaman1986

Авточехлы "MW Brothers" чехлы для Mazda!
15.08.19 20:34 | MW Brothers

Голосование
Нужен ли Мазда Клубу сайт?

Кто на сайте?
Сейчас на сайте находятся:
4 гостей
Экспорт новостей
 
Top!
Top!